úterý 10. listopadu 2015

SFA050 - Jiří K: Mříž

Už se zdálo, že všechny skryté hudební poklady revolučních devadesátých let byly zmapovány, lokalizovány a vykopány. Že už nás nic nepřekvapí. A přesto duch doby po více jak deseti letech odkrývá pod nánosy neúprosného času další klenot zvukového experimentu. Je to nezkorodovaná, primitivně opracovaná a kalením vytvrzená MŘÍŽ, tavená za vysokých teplot v srdci jedné z hlavních postav současného electro -undergroundu, basového kytaristy Jiříkova Vidění Jiřího Krause aka Jiří K či Jir.K. Pohybuje se po okraji věcí, přesto je klíčovou a nepostradatelnou entitou a je jen dobře že se skrze tuto desku můžeme blíže podívat kde všude může pramenit inspirace a jak silná řeka se z ní může stát.

Nyní k faktům. Na desce hostuje současný zpěvák a kytarista Jiříkova Vidění Milan Jaroš se svou enigmaticky rozpoznatelnou kytarou, i coby temný zaříkávač. Do desky dále zasáhl Jirkův bratr Miloš, který má na svědomí druhou desku JV „Klidni jsou a kouří...“. Dále pak Evička a Jeřabinka. Femme Fatale a Anima. Kdo nepoznal, neví.

Je to další střípek do mozaiky počátků koketerie s elektronickou hudbou v Čechách. Zvukově je nahrávka lehce archaická, místy až úsměvná, přesto ale cítíme, že je to jeden ze zapomenutých základních kamenů chrámu, jež se dnes pne až k nebesům. Tenhle kus byl ale zahrabaný sakra hluboko. MŘÍŽ se ale nebojí ani meditativních pasáží. Je to střela vypálená mimo, která přesto míří na cíl neboť cíl není jejím cílem. Máte-li rádi neuchopitelnost světa a nejasnost paradoxu, nebo jste-li hudebním archeologem pátrajícím po kořenech věcí, pak je MŘÍŽ určena právě pro vás. Klíč od zámku prý leží jen kousek ode dveří.                                   

Jiří Akka Emag, 2015
Jiří K  Mříž (vlastní náklad, 1996-2003),   
Obal: Michal Mig Němeček.

Jiří K – elektroakustická baskytara a kytara (zpětná vazba), Roland MC 303, hlasy
Mil.J. – kytara, hlasy (1, 2, 3)
Mil.K. – Roland MC 303 (4)
Jeřabinka – hlas, bongo (1), text (5)
Evička – text (3)

Žádné komentáře:

Okomentovat